Vzdělávání pedagogů

Odbornost, osvěta a gastronomie na kurzu Společnosti pro výživu

Společnost pro výživu letošní podzim pořádá kurzy vaření dietní stravy. Kurzy probíhají v JIP Gastro studiu v Praze – Bořanovicích v rozsahu 8 hodin. Velká část kurzu je věnována teorii, odpolední část pak praktické přípravě pokrmů.

Měla jsem to potěšení se jednoho z těchto kurzů zúčastnit. Hlavním cílem kurzu bylo účastníkům předat nejen teoretické poznatky o výživě seniorů a nemocných, ale i praktické dovednosti v podobě přípravy kompletního menu pod vedením profesionálního kuchaře. Byli jsme vřele přivítání paní jednatelkou Společnosti pro výživu Ing. Kamilou Touškovou a po krátkém úvodu a dobré ranní kávě se slova chopila paní Mgr. Marieta Balíková, která pracuje v nemocnici v Motole jako nutriční terapeutka a s přípravou dietní stravy má bohaté zkušenosti. Kurzu se účastnili kuchaři a kuchařky z domovů pro seniory z různých koutů naší republiky.

Přednáška nutriční terapeutky byla velkým přínosem a v průběhu teoretického školení se všichni účastníci spontánně zapojovali svými poznatky a dotazy. Nejprve jsme vyslechli výčet důležitých úkolů, které má dnes v nemocnicích, domovech pro seniory a ve školách nutriční terapeut. Od sestavování jídelních lístků, kontroly kvality připravené stravy, teploty vydávaných jídel, chodu kuchyně až po sledování klientů, zda je strava dostačující a není ji nutné upravit nebo doplnit o další nutrienty. Paní Balíková nám také podrobně představila kompletní podobu dietního systému, který je v současnosti používán. Její dlouholeté zkušenosti s klienty s různými dietami, mnoho praktických rad pro přípravu jídel, důležité upozornění na možné kontraindikace potravin a různých léků, byly velmi přínosné. Po přednášce byla i možnost krátké diskuze a sdílení vlastních zkušeností a podnětů u dobré kávy, čaje a chutného občerstvení.

Další příjemnou zkušeností byl čas strávený v kuchyni pod vedení mladého kuchaře pana Šmíčka, který za námi přijel z domova pro seniory v Havířově. Rád se s námi podělil o svou vlastní zkušenost s vařením pro své klienty. Jeho snahou bylo předat nám především zájem vytvořit i z dietního a celkem obyčejného jídla kulinářský zážitek nejen pro jazyk, ale i pro oči. Připravili jsme si krémovou polévku z pečeného celeru, zjemněnou bezlaktózovou smetanou a ozdobenou oříškově vonícím hnědým máslem. Jeho přípravu jsem vyzkoušela poprvé a opravdu jsem byla mile překvapena, jak skvěle chutná a jeho chuť pozvedne i tak obyčejnou zeleninu, jako je celer.

Hlavní chodem byl pečený bůček se špenátem s ořechy a gnocchi. Jak již zdůraznila nutriční terapeutka, je důležité dopřát klientovi jídlo výživově bohaté, ale zprostředkovat i výrazný chuťový zážitek. Zvláště u seniorů, kteří mají chuťové vjemy slabší, je důležité i výraznější dochucování jídel. Dezert byl velmi neobvyklý. Připravili jsme si hráškové crème brûlée s parmazánovým chipsem. Jeho výrazně slanosladká chuť mě opravdu mile překvapila. Určitě bych si tento nevšední zážitek ráda zopakovala.

Celkově hodnotím tento kurz jako velmi podnětný, v osmi nabitých hodinách se účastníci dozví mnoho důležitých informací, mohou se sdílet navzájem s vlastními zkušenostmi a taky nové poznatky načerpat. Oceňuji odbornost a vlastní praktické zkušenosti paní Mgr. Mariety Balíkové v oblasti nutriční terapie, které se nám snažila předat. Také zážitkové vaření s panem šéfkuchařem Šmíčkem, který dříve pracoval v prestižních restauracích a dnes se s láskou a zájmem věnuje gastronomii pro seniory, bylo skvělé. Bylo potěšující vidět mladého kuchaře se zájmem o své klienty, který vaří s radostí, vtipem, kreativitou a nezdarům a chybám se umí zasmát a jen říct: „…tak třeba příště“.

Každý účastník byl obdarován několika výtisky časopisu Výživa a potraviny a dalšími zajímavými materiály, kořením, vzorečky bezlaktózových a proteinových mléčných výrobků. Jako malý nedostatek jsem jen pocítila to, že si neodvážím receptury výše zmíněných skvělých jídel. I když jsme byli všichni profesionální kuchaři, kteří mají své mnohaleté zkušenosti, přesto právě některé kulinářské vychytávky jako oříškové hnědé máslo, glazé na ochucení bůčku nebo hráškové crème brûlée s parmazánovým chipsem by recept potřebovaly. Tak třeba příště!

Originální znění autorka publikovala v odborném časopise Výživa a potraviny Společnosti pro výživu 6/2021